מה ההבדל בין מנהיג ומנהל?

selective focus of handsome advisor showing document to investors at workplace

10 טיפים לניהול נכון של הצוות שלכם

כל יועץ עסקי יודע שאחד ההיבטים המשפיעים ביותר על מידת ההצלחה של כל עסק או ארגון, הוא מי שעומד בראש הפירמידה ומתווה את הדרך. אבל לנהל זה לא פשוט, ולא כל מנהל באמת יודע איך לעשות זאת נכון • על מנת לפתח סביבת עבודה מעצימה, לגייס את הצוות למען מטרה משותפת ולשפר את הפעילות העסקית, צריך לדעת מה לעשות, ובהחלט גם מה לא לעשות • אז איך לנהל נכון, לסחוף את הצוות אחריך, ולהביא את הארגון להצלחה מקסימלית?

  1. קודם כל – נהלו את עצמכם

האם אתם יודעים לנהל את עצמכם נכון? האם אתם מנהלים את לוח הזמנים שלכם בצורה אפקטיבית, ומתעדפים משימות באופן מיטבי? כי אם לא, זה המקום להתחיל. הרי אם לא תדעו לנהל את עצמכם היטב, כיצד תוכלו לנהל מספר עובדים?

ניהול עצמי נכון הוא היכולת להתנהל באופן אפקטיבי גם ברמת הזמן, גם ברמת חלוקת האנרגיות, גם בארגון סדרי עדיפויות וגם בכל הקשור להתנהלות הרגשית. בראש ובראשונה, שימו לב לניהול הזמן שלכם. מדובר באחד המשאבים היותר יקרים שלכם, ועליכם לדעת כיצד לנצלו היטב. הנקודה המרכזית היא ללמוד כיצד מפרידים בין מה שבאמת חשוב ומה שפחות חשוב, ובהתאם לכך להקדיש את הזמנים המתבקשים לכל תחום ומשימה.

במילים אחרות, מדובר בסדרי עדיפויות נכונים. במקום להתפזר על מספר פעולות בעת ובעונה אחת או קפיצה ממשימה אחת לאחרת, נהלו רשימה מסודרת והקציבו זמן לכל משימה. מידי יום עברו ממשימה למשימה באופן מאורגן ואפקטיבי בהתאם ללוח המשימות והזמנים הכתובים.

ניהול זמן נכון ישפיע באופן ישיר על קבלת החלטות מדויקת יותר, ימנע הזנחת מטלות חשובות, יביא לשביעות רצון גבוהה יותר של הלקוחות, וכמו כן יקרין על התנהלות העובדים בארגון ועל אופן ניהול הזמן שלהם עצמם.

  1. הציבו יעדים ריאליים

כדי להיות מנהלים טובים עליכם לסמוך על היכולות של אנשי הצוות שלכם, לקחת צעד אחורה, לתת להם לעשות את העבודה גם ללא ההתערבות שלכם.

זה אומנם נשמע מפתה, ואולי אפילו הגיוני, להוביל את המשימות של הארגון ולדאוג לביצוע המיטבי, אך מנהל טוב צריך לדעת לעמוד לפעמים מהצד, לאפשר לעובדים להגיע לתוצאות בעצמם, וגם אפילו להתקשות ואף להיכשל לפעמים. 

ניהול נכון אינו מציב לעובדים יעדים בלתי ריאליים ושאינם ניתנים להשגה בין אם באופן אובייקטיבי ובין אם באופן סובייקטיבי בהתאם לתפיסת העובד. ייעדים לא ריאליים הם אינם בהכרח יעדים הקשים להשגה, אלא יעדים שייצרו אצל העובד הרגשת ייאוש או התנגדות וכתוצאה יגרמו לו להפחית את המאמץ ולוותר על ההשקעה האישית.

מאידך, אם תקפידו להציב לעובדים יעדים ברי השגה, העמידה ביעדים תגרום לתחושת הצלחה, ליצירת אמון ותדרבן אותם להשקיע מאמצים רבים כדי להתמיד ולהמשיך לשמור על הישגים המוערכים על ידי צוות הניהול בארגון.

  1. אל תפחדו משינויים

אחת הטעויות הגדולות ביותר שמנהלים עושים הוא לעבוד לפי תהליך לשם התהליך. אבל לעיתים, מכוח האנרציה, אנו הופכים למקובעים ונצמדים לאופן פעולה שכבר לא רלוונטי יותר לארגון ולתהליכים העסקיים שבו. תהליך או רצף עבודה מסוימים שהיו הגיוניים בעבר, אין הכרח שהם רלוונטיים גם להיום. אפשרו לעצמכם את הגמישות להתאים ולשנות תהליכים לפי הצורך, העצימו את הצוות ואפשרו לו לפנות אליכם אם הם חווים עומס לנוכח רצפי עבודה מורכבים יתר על המידה.

           4. רתמו את העובדים למטרה משותפת

המצב בו העובדים מרגישים שהחברה היא שלהם, שיש להם בעלות מסוימת עליה, היא תחושת החיבור הגבוהה ביותר. זהו המצב האידיאלי הן עבור העובדים והן עבור הארגון; מצב של win-win בו שני הצדדים נהנים.

אם הרעיון שעובדים יכולים להרגיש שהחברה היא שלהם נראה לכם הזוי – נסו להיזכר כיצד אתם מרגישים כאשר שייט או ג'ודוקא ישראלי זוכה במדליית זהב באולימפיאדה. הרי  אתם מיד מתמלאים בתחושת גאווה עצומה כאשר דגל ישראל עולה לראש התורן ומנגנים את ״התקווה״ באולימפיאדה. ההרגשה הזו יוצרת תחושת שייכות חזקה שמתורגמת מיד למושגים כמו "אנחנו זכינו", או "הוא שלנו".

אז אם אנחנו יכולים לחוש תחושת בעלות על המדינה ועל איש אנונימי שמתחרה אי שם בתחרות שיט תחת ה"דגל שלנו" – מדוע לא נוכל לחוש בעלות, שייכות וגאווה על הארגון בו אנחנו עובדים ותורמים לו יום אחרי יום?

  1. איך מייצרים תחושת שייכות?

גאווה: אנשים לוקחים בעלות על דברים שמעוררים את גאוותם. לכן נשתף את העובדים בדברים הטובים. מנכ"לים רבים נמנעים מלהציג את הצלחותיה של החברה פן העובדים ידרשו עוד שכר. זו כמובן טעות. קל להראות שאמונה זו אינה נכונה אם נתבונן בחברות ציבוריות, שמונפקות בבורסה וחייבות לפרסם את התוצאות העסקיות שלהן.

ומה אם המצב אינו טוב, כיצד ניצור גאווה?

כאשר יש בעיות, תשתפו את העובדים ותגייסו אותם לחשוב יחד אתכם איך לשפר את התוצאות. תחושת הגאווה תהיה לא על ההצלחה אלא על השיתוף או על הדאגה לעובדים.

משמעות: ככל שאנשים ירגישו שהם יותר משמעותיים למקום העבודה, כך מקום העבודה יהיה יותר משמעותי עבורם. אנשים ירגישו משמעותיים כאשר תשתפו אותם בבעיות ותשאלו לדעתם. כשתקשיבו למה שיש להם לומר. הם חושבים אחרת מכם, יש להם מידע שונה ודעה שונה. חלק ממה שיש להם לומר יכול ליצור את נקודת המפנה עבורכם. ככל שהם ירגישו יותר משמעותיים, כך החברה תהיה יותר משמעותית עבורם והם ירצו יותר בהצלחתה.

הקשבה: ככל שמקשיבים לנו יותר כך אנו מרגישים יותר משמעותיים. יותר בעלי ערך. מרגישים שאנחנו תורמים יותר, משפיעים ויוצרים שינוי. אלו הם כל המרכיבים שמגבירים את תחושת הסיפוק והשייכות שלנו ומכאן הרצון לתרום לחברה.

אוטונומיה: כולנו רוצים לחוש שאנחנו עצמאיים ויש לנו מרחב גדול לפעולה עצמאית. לכן, ככל שהעובדים יקבלו יותר אחריות אישית ועצמאות – בתוך גבולות ברורים של כללים, יעדים ואחריות – כך יגבר הסיפוק שלהם ותחושת המשמעות שיש להם במקום העבודה.

 שקיפות: ככל שתשתפו את העובדים יותר בנתונים ותגבירו את השקיפות כך החברה תהיה יותר קרובה לליבם והם ירתמו יותר להצלחתה.

  1. צרו סביבת עבודה אופטימלית

ההתייחסות לסביבת העבודה הפיסית כמעט ולא קיימת בדיונים ושיקולים על מקומות עבודה, אך לסביבת העבודה הפיסית קשר הדוק במסר התרבותי, האתי, המבני והחוקי של הארגון לעובדיו כמו גם ליעילותם, רמת היצירתיות, האכפתיות שלהם ובעיקר על יכולתם להקפיד ולשמר איכות, מיצוי ותפוקה לאורך זמן. כל אלו משפיעים באופן ישיר על רווחיות החברה ומיתוגה.

אור טבעי, אויר טרי, ניקיון וסדר, הם גורמים שכמעט ואין עליהם עוררין, אך למרות זאת הם לא נמצאים בכל משרד. לרוב דולקים המזגנים והניאונים, ובהרבה פינות קיימים דברים מיותרים ובלגן המקשה על העובדים למצוא דברים, מבזבז זמן ומקטין את התפוקה, היעילות וגם את הריכוז. אך לסביבה הפיסית גורמים נוספים כמו צפיפות, אופן הישיבה, צבעוניות, ריחות, תאורה ואספקטים תכנוניים ועיצובים נוספים המשפיעים רבות על מזגו של העובד, ביצועיו, ערנותו וחיוניותו.

צבע, לדוגמא, יכול להוציא טוב מאנשים, לגרום להם לחייך, להעלות את רמת המוטיבציה ואת חדוות היצירה, ואם יש צורך באפשרותו גם להרגיע ולתת תחושה של מרחב נשימה ויצירה. צבע יכול להקרין סביבה צעירה ורעננה ויכול ליצור סביבה קודרת ומדכאת. סידור רהיטים נכון והתייחסות לחלל תורמים לשמירה על הערנות, לריכוז, לטיב היחסים בין העובדים ולשיתוף פעולה ביניהם. החומרים והמרקמים יכולים לשדר הרבה על תרבות ארגונית קפדנית – רהיטים מתכתיים, מעוצבים בקווים חדים ומדוייקים, לעומת תרבות בלתי פורמלית בה יש שימוש ברהיטי עץ השומרים על מרקמו הטבעי של החומר. תאורה טבעית ונכונה יכולה להפחית עייפות, כאבי ראש ותורמת לריכוז ורוגע.

  1. עודדו הצעות ייעול

רעיונות והצעות ייעול של העובדים הם מקור מעולה למידע והצעות לפעולה באופן שונה, אופן שיכול להוביל אפילו למהפכה החדשה של החברה. בנוסף, זו דרך מצוינת לחבר את העובדים לחברה ולהעלות את המוטיבציה שלהם.

אז נכון שלא כל רעיון הוא "דייסון", אבל חדשנות תגיע כמעט תמיד רק ממי שנמצא מחוץ למעגל החשיבה והניהול. מי ששרוי בתוך העשייה, ובפרט אם כבר הצליח, נע בדרך הסלולה והמוכרת ויהי לו קשה לראות דרכים חדשות. גדולתו של מנהל טוב היא הפתיחות לראות ולהקשיב לרעיונות "מוזרים", רעיונות "אחרים".

מילת המפתח היא התייחסות. במידה ואינכם בטוחים שתוכלו להקדיש את הזמן והמשאבים הנדרשים להתייחסות לכל הצעה או רעיון, עדיף שלא תתחילו. אם תתחילו ותאבדו את האמון של העובדים שיש לכם כוונה רצינית להקשיב להם, יהיה הרבה יותר קשה להתחיל בפעם הבאה.

לסיכום

 ניהול צוות יעיל הוא גורם מרכזי בהצלחת הארגון כולו. הוא משפר את הפרודוקטיביות של העובד, מביא לגידול בביצועים ומגביר את יכולת הארגון להשיג את מטרותיו.

כדי לדעת איך להיות מנהל טוב יותר חשוב ללמוד ולהתעדכן כל הזמן. כאשר המנהל יצליח לטעת בלב העובדים את ההרגשה כי הם מוערכים וחיוניים, העובד יבצע את עבודתו בדרך הטובה ביותר וייתן יותר מעצמו לטובת הארגון. החוכמה היא להניע את העובד לעבוד לא מכורח חובה, אלא מתוך הזדהות שלו עם מטרות הארגון ופיתוח המחויבות האישית שלו להצלחה במקום העבודה.

Team Brown

היא חברה מובילה למתן שירותי אחזקת מבנים וניקיון מתקדמים.

אנו משלבים פתרונות רובוטיקה חכמים ותוכנות ניהול חדשניות, על מנת להעניק ללקוחותינו את הפתרונות הטובים
ביותר המאפשרים להם חיסכון, אמינות ויעילות.

באמצעות שילוב הטכנולוגיות העדכניות ביותר שקיימות היום בשוק, עם המומחיות והניסיון שלנו בענף, לקוחותינו
חוסכים את המשאבים היקרים ביותר: זמן, כסף וכוח-אדם, וכן מקבלים מידי יום ביומו שירות יעיל באיכות הגבוהה ביותר
ובסטנדרטים ללא פשרות

TEAM BROWN היא בעלת מוניטין רב שנים של מצוינות, אמינות ושירות מהיר ואישי לכלל לקוחותיה. החברה מנהלת
פרויקטים בסדרי גודל נרחבים ברחבי הארץ וכן מחזיקה ברישיון מטעם משרד הכלכלה והתעשייה

עוד מאמרים

GO BROWN

JOIN US TODAY FOR A BETTER TOMORRO

Team Brown היא בעלת מוניטין רב שנים של מצוינות, אמינות ושירות מהיר ואישי לכלל לקוחותיה. החברה מנהלת פרויקטים בסדרי גודל נרחבים ברחבי הארץ וכן מחזיקה ברישיון מטעם משרד הכלכלה והתעשייה.

תפריט נגישות

Scroll to Top