המדריך השלם לניהול פיננסי של העסק שלך

Accounting Financial concept. Business financing accounting banking and tax systems concept.

כיצד לחסוך כסף, לשפר ביצועים ולהגדיל את הרווח?

בכל עסק, ניהול פיננסי יעיל וחסכוני הוא המפתח לשמירה על רווחיות ועמידות בפני אתגרים פיננסיים אנשי עסקים ובעלי חברות גדולות וקטנות כאחד, מתמודדים מידי יום ביומו עם עומס עבודה רב האם כתוצאה מכך נזנח הניהול הפיננסי ואיך מצילים את המצב?

ניהול פיננסי הוא, בפשטות, ניהול המשאבים הכספיים של החברה, תוך תשומת לב לרווחיותה ונזילותה. מדובר על אחד מאבני היסוד של ניהול נכון, והוא כולל בתוכו ארגון, תכנון, הכוונה ושליטה במשאבים הכספיים השייכים לחברה, כאשר לכל אלו השפעה עצומה על הצלחתה, רווחיותה ויציבותה לאורך זמן. אז מהם בעצם אבני היסוד לניהול פיננסי נכון?

1.ראשית – תמחרו נכון

האם אתם מבינים את מחירי השוק? האם אתם מתמחרים באופן נכון את המוצרים או השירותים שאתם מציעים? כדי לבחון זאת, וודאו כי הפעולות הבאות מתבצעות כהלכה:

חקירת השוק: כיצד מתנהל השוק המקומי? מיהם המתחרים שלכם? הבינו מהו תג המחיר הנכון עבור המוצרים שלכם ואילו אפשרויות תמחור קיימות אצל המתחרים שלכם.

 התאמת מחירים: לאחר החקירה, התאימו מחירים על פי ערכי העסק שלכם. זה יכול להיות מחיר גבוה יותר אם אתם מציעים איכות משובחת או מחיר נמוך יותר אם אתם רוצים להיות תחרותיים.

 שיקוף הערך ללקוחות: הבינו מה התועלת אותם מקבלים לקוחותיכם מהמוצרים או השירותים שאתם מציעים וכיצד המחיר שלכם יכול לשפר את חייהם או את הפעילות השוטפת של העסק שלהם.

המטרה היא להבין את השוק ולתמחר את המוצרים או השירותים שאתם נותנים כך שמצד אחד תפיקו רווחים, ומצד שני עדיין תשרדו בשוק תחרותי.

2. זיהוי חיובים מיותרים

בהרבה מקרים, עסקים מתמודדים עם חיובים מיותרים או כפולים שמשבשים את התהליך הפיננסי התקין וגורמים לאי סדר בהתנהלות הפיננסית. כיצד ניתן לפתור בעיות כאלו ולזהות חיובים מיותרים?

שימוש בתוכנות פיננסיות מתקדמות: השתמשו בתוכנות פיננסיות שמציפות באופן אוטומטי חיובים כפולים או חיובים שאינם מתאימים לפרטי העסק, בשלב מוקדם. זה יקל על התמודדות עם הבעיה בשלבים מאוחרים יותר.

שימוש בכרטיסי אשראי עסקיים: שקלו להשתמש בכרטיסי אשראי עסקיים כדי לעקוב בנפרד אחרי התנועות הפיננסיות של העסק ולזהות חיובים שטרם אושרו או שנראים לא נכונים.

3.בחרו נכון את הספקים שלכם

בחרו בספקים מיומנים ואיכותיים. הבחירה בספקים אמינים ואיכותיים מפחיתה את הסיכון לקבל מוצר בסטנדרט נמוך, או להיתקל בשירות לקוי לאחר האספקה. זה עשוי לחסוך הרבה זמן וכסף בטווח הרחוק.

אל תסגרו עם ספק לפני שבדקתם אפשרויות אחרות. גם אם אתם מרגישים שאתם רגע מחתימה על עסקה נהדרת, עצרו רגע, ובצעו השוואת מחירים לפני שאתם חותמים.

בקשו הנחה. אם באפשרותכם לשלם עבור השירות או המוצר שאתם רוכשים באופן מיידי, נצלו זאת ובקשו הפחתה במחיר. לעיתים הספק יעדיף לקבל את מלוא הסכום ולתת הנחה, מאשר לפרוש קדימה את התשלומים עבור המוצר שרכשתם.

4.למדו לנהל את התקציבים של החברה

הבנת התקציב: התמקדו בהבנת התקציב הכללי של העסק ובניית תוכנית ניהול פיננסית שמתאימה לכך. זה יכול להיות תקציב חודשי, תקציב שנתי, או אפילו תקציב פרויקט ספציפי.

 הערכה תזרימית: נסו להעריך בדרך הריאלית ביותר כמה כסף תוכלו להרוויח השנה ואילו הוצאות צפויות כך שתדעו כמה כסף עומד לרשותכם. קחו בחשבון הוצאות בלתי צפויות. מבחינת הכנסות, נסו להיצמד לכסף שידוע לכם שייכנס בוודאות מלקוחות קיימים או מפרויקטים מתוכננים. כל כסף נוסף שייכנס (שלרוב הוא תוצר ישיר של הכנסות העסק) תוכלו להוסיף לתקציב בהמשך.

 ממה מורכב התקציב? התייחסו בבניית תקציב להוצאות השונות שבו. למשל, הוצאות תפעול, הוצאות על תחזוקה משרדית, תשלום עובדים, מיסים, ביטוח לאומי, שיווק ופרסום ועוד. הקצו לכל אחד מהאלמנטים תקציב ייעודי – נתח מתוך התקציב הכולל. בהמשך, אם יידרש, תוכלו לבצע שינויים, להגדיל או להפחית תקציב מכל רכיב על פי הצורך.

 הגדירו גבולות גזרה. מומלץ לקבוע מראש גבול תחתון וגבול עליון לכל רכיב בתקציב. כלומר, מה המקסימום שתוכלו להוציא במקרה חירום או במידה ולא תצליחו להוזיל עלויות, למשל במו"מ עם ספקים. אם הצלחתם לעמוד במחיר ממוצע של רכיב, תוכלו להעביר את השארית שנותרה לזכותכם לטובת רכיב אחר שהתגלה כיקר יותר.

 התמקדות בעלויות המשתנות: הבחירה להתמקד בעלויות מסוימות שמשתנות באופן תדיר יכולה לסייע לך להתאים את הניהול הפיננסי לדרישות שלך. לדוגמה, אם העסק שלך נעזר בכלי רכב על מנת לספק את שירותיו, התמקד בניהול עלויות הדלק ואחזקת כלי הרכב באופן מפורט ונסח תוכנית ניהול מותאמת ומדויקת.

נהלו מעקב. חשוב לבחון כל הזמן האם אתם נצמדים לתקציב, האם יש חריגות, האם יש צורך בביצוע שינויים בתקציב בהתאם להכנסה, להוצאות בלתי צפויות וכדומה. סקרו את התקציב ביחס למטרות וליעדים שקבעתם בתוכנית האסטרטגית.

5.חסכו באנרגיה

הבנת הצרכים האנרגטיים של העסק היא הצעד הראשון להפחתת העלויות התפעוליות של כל עסק. חשוב להתמקד באיך לזהות את הצרכים האנרגטיים, ולמצוא דרכים לחסוך בהם, וכן ליישם פתרונות חכמים המאפשרים חסכון.

זיהוי מקורות אנרגיה: זהו השלב בו נשתמש במערכות אנליטיות ובנתונים כדי לזהות אילו תחומים בעסק משתמשים בכמויות גדולות של אנרגיה. לדוגמה, יתכן שמזגנים, מערכות תאורה או מכונות תעשייה עובדות באופן רציף ואינטנסיבי, ולא תמיד בהתאם לצורך.

קיבוע יעדים לחיסכון באנרגיה: לאחר הזיהוי של מקורות האנרגיה בהם העסק משתמש, נציב יעדים מוחשיים לחיסכון באנרגיה. לדוגמה, ניתן לקבוע יעד להפחתת הצריכה החשמלית ב-20% במשך השנה הקרובה.

שימוש בטכנולוגיה חסכונית: השקע בטכנולוגיות חדשניות כמו מערכות חימום וקירור חכמות, מערכות המבוססות תאורת LED או מערכות אוטומטיות לניהול הצריכה.

 לניהול הצריכה על ידי תוכנה: הקמת מערכת אוטומטית לניהול הצריכה, כמו ניהול השעות בהן מכבים או מדליקים מכשירים חשמליים או מערכות תאורה באופן אוטומטי, יכולה לחסוך המון.

שדרוגים למבנה העסק: שיפורים במבנה כמו בידוד, פתרונות חימום וקירור יעילים, וניצול אור טבעי, יכולים להבטיח חיסכון משמעותי באנרגיה.

 לסיכום, מובן כי ניהול פיננסי הוא אבן יסוד בניהול כל עסק. זהו חלק הכרחי שאם הוא נעשה כראוי ההשפעה שלו על רווחיות העסק ועל יכולת התחרותית שלו יכולה להיות עצומה. אם אתם שואפים לשמור על העסק שלכם יציב, לשפר את הביצועים ולמקסם את הרווחים – וודאו כי אתם עושים את זה נכון.

Team Brown

היא חברה מובילה למתן שירותי אחזקת מבנים וניקיון מתקדמים.

אנו משלבים פתרונות רובוטיקה חכמים ותוכנות ניהול חדשניות, על מנת להעניק ללקוחותינו את הפתרונות הטובים
ביותר המאפשרים להם חיסכון, אמינות ויעילות.

באמצעות שילוב הטכנולוגיות העדכניות ביותר שקיימות היום בשוק, עם המומחיות והניסיון שלנו בענף, לקוחותינו
חוסכים את המשאבים היקרים ביותר: זמן, כסף וכוח-אדם, וכן מקבלים מידי יום ביומו שירות יעיל באיכות הגבוהה ביותר
ובסטנדרטים ללא פשרות

TEAM BROWN היא בעלת מוניטין רב שנים של מצוינות, אמינות ושירות מהיר ואישי לכלל לקוחותיה. החברה מנהלת
פרויקטים בסדרי גודל נרחבים ברחבי הארץ וכן מחזיקה ברישיון מטעם משרד הכלכלה והתעשייה

עוד מאמרים

GO BROWN

JOIN US TODAY FOR A BETTER TOMORRO

Team Brown היא בעלת מוניטין רב שנים של מצוינות, אמינות ושירות מהיר ואישי לכלל לקוחותיה. החברה מנהלת פרויקטים בסדרי גודל נרחבים ברחבי הארץ וכן מחזיקה ברישיון מטעם משרד הכלכלה והתעשייה.

תפריט נגישות

Scroll to Top